Mestská polícia Sereď

http://msp.sered.sk
Mestská polícia Sereď Mestská polícia Sereď Mestská polícia Sereď Mestská polícia Sereď Mestská polícia Sereď Mestská polícia Sereď
Sobota, 30.09.2023
Meniny dnes oslavuje: Jarolím    
» Menu
» Chcete poradiť?
» Kontakt
Mestská polícia Sereď
Jesenského 3015
926 01 Sereď

Telefón:
+421/31/78 92 541
+421/903/43 47 68

Tiesňová linka volania:
159

e-mail:
mestskapolicia@sered.sk
prevencia@sered.sk

Vianoce a Silvester mimo domova?

Počas Vianočných sviatkov a záveru starého roka sa mnohé rodiny rozhodnú využiť obdobie medzi sviatkami na lyžovačku, na slávenie sviatkov na horách, na chate či u svojich príbuzných. Zanechávajú tak svoje obydlia na kratší, či dlhší čas opustené. Sezóna dovoleniek tak vytvára podmienky, ktoré prajú zlodejom.

Mestská polícia upozorňuje na zvýšené riziko narušenia domácností v čase dovoleniek a v čase organizovania tradičných osláv Vianoc a Nového roka.

Mestská polícia odporúča: Ako sa nestať obeťou vlámania

 

Neupozorňujte zbytočne na to, že nie ste doma

·      Nedajte zlodejom možnosť dostať sa k informácii kedy odchádzate na dovolenku a na aký dlhý čas. Buďte nedôverčiví voči zvedavým otázkam a telefonátom, v ktorých sa vás neznáme osoby (napr. pod zámienkou ankety zisťujúcej ako ľudia trávia sviatočné dni) pýtajú kde a akým spôsobom sa chystáte tráviť tohoročné Vianočné sviatky a Silvestra. Tiež si dávajte pozor na zverejňovanie svojich zámerov tráviť sviatky mimo domu na verejných priestranstvách, kde vás môžu počuť zlodeji vyberajúci si vhodný objekt na vlámanie počas týchto dní.

·      Nenechávajte na záznamníku telefónu odkaz, ktorým naznačíte, že sa nezdržiavate doma.

·      V čase svojej neprítomnosti nezaťahujte rolety na oknách domu/bytu. Dávate tým všetkým na vedomie, že je vaše obydlie na istý čas prázdne.

·      Zabezpečte si, aby niekto pravidelne vyberal poštu z vašej poštovej schránky. Poštou a letákmi plniaca sa poštová schránka naznačuje taktiež na vašu neprítomnosť.

Pred tým, než z domu odídete


·      Ak máte doma väčší obnos peňazí alebo vzácne cennosti, uložte ich radšej v banke v prenajatom trezore.

·      Ak bývate v rodinnom dome, uschovajte do uzamknutých priestorov rebríky a náradie, ktoré by mohli poslúžiť zlodejom pri vlámaní sa do vášho domu.

·      Jedným z najlepších spôsobov ako zabezpečiť svoje obydlie pred zlodejmi, je mať dobré susedské vzťahy. Požiadajte svojich susedov alebo známych, aby venovali pozornosť okoliu vášho domu, bytu, kým budete na dovolenke, aby si všímali pohyb neznámych podozrivých osôb v jeho blízkosti a v prípade podozrenia na jeho ohrozenie kontaktovali mestskú políciu.

·      Dohodnite sa s dôveryhodnou osobou (príbuzným, susedom), aby k vám občas zašli, nielen poliať kvety či nakŕmiť domáce zvieratko, ale tiež skontrolovali neporušenosť bytu a pravidelne vyberali poštovú schránku.

 

Ak po návrate z dovolenky zistíte, že je vaše obydlie narušené, bezodkladne kontaktujte políciu. Kontakty na mestskú políciu sú 159, 031/7892541, 0903/434768.

V prípade vlámania do obydlia je dôležité, aby ste do bytu/domu nevstupovali, aby ste s ničím nemanipulovali, nepremiestňovali predmety, či neupratovali, aby ste tak nezničili dôkazy, ktoré môžu polícii pomôcť pri odhalení páchateľa a ukradnutých vecí, ktoré patria do vášho vlastníctva.