Mestská polícia Sereď

http://msp.sered.sk
Mestská polícia Sereď Mestská polícia Sereď Mestská polícia Sereď Mestská polícia Sereď Mestská polícia Sereď Mestská polícia Sereď
Štvrtok, 13.08.2020
Meniny dnes oslavuje: Ľubomír    
» Menu
» Chcete poradiť?
» Kontakt
Mestská polícia Sereď
Jesenského 3015
926 01 Sereď

Telefón:
+421/31/78 92 541
+421/903/43 47 68

Tiesňová linka volania:
159

e-mail:
mestskapolicia@sered.sk
prevencia@sered.sk

Ocenenie policajtov

Ocenení za záchranu človeka

Len pár hodín pred slávnostným otvorením Seredského hodového jarmoku sa stala nešťastná udalosť. Jeden z návštevníkov trhov sa počas konzumácie jedla začal dusiť a upadol do bezvedomia. Na mieste bojovali o jeho život okoloidúci, ale aj príslušníci MsP.

Všetko sa to zbehlo veľmi rýchlo a len pár metrov od hlavného pódia, kde si nič netušiaci 73-ročný Seredčan chcel vychutnať kultúrny program a dobré jedlo. V tom mu prišlo zrejme nevoľno a začal sa dusiť. Na pomoc mu pribehla hliadka MsP a nastal boj o ľudský život. Príslušníci polície ho okamžite začali oživovať. Podľa očitých svedkov celá záchranná akcia trvala viac ako 30 minút, no a potom už na miesto prišli aj záchranári, ktorí ho nakoniec previezli do galantskej nemocnice, kde sa zotavuje z najhoršieho.

Primátor mesta sa rozhodol, že im za ľudský prístup a záchranu života odovzdá ocenenie v podobe Ďakovného listu a finančnej odmeny. Alexander Tománek a Ivan Dobiš boli jednoducho v správny čas na správnom mieste, začo im poďakovala aj rodina spomínaného muža. Nebyť ich rýchleho zásahu a nasadenia, všetko sa mohlo skončiť úplne inak.

„Viete niekto by si mohol povedať, že to, čo spravili policajti bolo ich povinnosťou. Je to pravda, ale je potrebné si uvedomiť aj ďalšiu vec a to, že človek, ktorý skolabuje a prestáva dýchať, môže zaskočiť aj vyškoleného a skúseného policajta. To, že sa to podarilo je fajn a my všetci si prajeme, aby sa tento pán zo zlej zdravotnej situácie dostal čo najskôr“, uviedol viceprimátor mesta Sereď Ľubomír Veselický.

Táto udalosť silným a emotívnym spôsobom zasiahla aj očitých svedkov prítomných na jarmoku. Jednou z nich bola aj zamestnankyňa MsÚ Silvia Adamčíková, ktorá prežívala podľa jej slov „nekonečné“ minúty záchrany života nasledovne:

„V piatok 20. júna 2014 som sa stala svedkom udalosti, ktorá ma hlboko zasiahla a zostane veľmi dlho v mojej mysli, pretože snahu o záchranu ľudského života som videla prvýkrát v priamom prenose. Spolu s kolegyňami sme prišli na Seredský hodový jarmok, kde sme si všimli staršieho pána, ktorý mal zdravotné problémy. Spočiatku to vyzeralo, že sa dusí cigánskou, ktorú jedol. Spoločne s personálom z blízkeho stánku občerstvenia sme mu začali pomáhať a zavolali sme záchrannú zdravotnícku službu. Situácia však bola omnoho vážnejšia. Keď začal upadať do bezvedomia, dali sme ho do stabilizovanej polohy a vyčistili sme mu ústnu dutinu. Kolegyňa, ktorá mu držala ruku oznámila, že má strašne slabý pulz a na základe pokynov z dispečingu zdravotníckej služby bolo potrebné dať mu umelé dýchanie. Iniciatívy sa hneď chopili dvaja mestskí policajti, ktorí prišli na miesto udalosti. Ivan Dobiš začal masírovať srdce a Alexander Tománek dával umelé dýchanie. Trvalo „nekonečné“ minúty, čo sa usilovali o záchranu ľudského života a neprestávali, ani keď telo staršieho pána reagovalo zvracaním. Všetci, čo sme tam boli, sme ich úsilie oceňovali a všetkým nám nesmierne odľahlo, keď prišli záchranári a neskôr aj lekár. Pochválili mestských policajtov za odbornú pomoc a pokračovali v záchrane ľudského života. Vďaka týmto ľuďom starší pán prežil a XV. hodový jarmok mohol pokračovať.

Som hrdá na to, ako mestskí policajti reagovali. Verte, že v takej chvíli musí človek zachovať duchaprítomnosť a chladnú hlavu a hlavne správne vyhodnotiť situáciu, aby viac pomohol, ako ublížil. A to sa týmto chlapcom podarilo. Vďaka“.


zdroj: www.novinky.sered.sk